FANDOM


2013 05 05 7539

Bloki przy ul. Dziewulskiego i Jamontta

Rubinkowo kosciol NMPKP

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski

Rubinkowo - osiedle w Toruniu, składające się z osiedli: Rubinkowo I oraz Rubinkowo II, sąsiadujące z osiedlem Na Skarpie. Zabudowa głównie wielorodzinna, wzniesiona w technice wielkie płyty w latach 70. XX w. Obszar ten zamieszkuje ponad 80 000 mieszkańców. Na terenie Rubinkowa mieści się Parafia Matki Bożej Królowej Polski.

HistoriaEdytuj

W XVIII w. teren folwarku, należącego do Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego. W granice Torunia włączona w 1950 roku. W latach 70. XX w. rozpoczęto budowę osiedla w technice wielkiej płyty.

HandelEdytuj

Na osiedlu znajduje się wiele marketów znanych sieci, targowisko, a w bezpośredniej bliskości znajdują się pawilony handlowe – "Maciej", "Anna", "Monika", "Karolina" oraz hipermarkety – OBI, Carrefour, Leroy Merlin oraz Galeria Copernicus.

CiekawostkiEdytuj

Na terenie Rubinkowa znajdują się dwa forty - I (Jan III Sobieski, do 1920 König Wilhelm) z lat 1888-92, jedyny w tej części Europy pruski fort pancerny; oraz II (Stefan Czarniecki, do 1920 Bülow) z lat 1878-82.

Linki zewnętrzneEdytuj


Wiki
Osiedla Torunia

Lewobrzeżne: PodgórzStawkiRudakCzerniewice
Prawobrzeżne: BielanyBielawyBydgoskie PrzedmieścieChełmińskie PrzedmieścieGrębocinJakubskie PrzedmieścieKaszczorekMokre PrzedmieścieNa SkarpieRubinkowoStare MiastoWrzosy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.