FANDOM


Planowany most drogowy - planowany most drogowy, który będzie położony od Placu Daszyńskiego do Ulicy Łódzkiej. Całkowity koszt budowy mostu i dróg dojazdowych wynosi 735 938 665 złotych. Budowa mostu potrwa do 13 czerwca 2013 roku (według planów). Kierownikiem budowy mostu jest Jarosław Kornaś.

BudowaEdytuj

Przy budowie mostu znaleziono niewybuchy. Saperzy do 2 września 2011 roku sprzątnęli 700 zapalników i dwa pociski artyleryjskie. Poszukiwania odbywały się na lądzie oraz w wodzie. Zapalniki leżały pod wodą, a pociski przy ulicy Rudackiej. Oczyszczaniem terenu zajęło się 20 osób i grupa płetwonurków.

Obecnie na placu Daszyńskiego widać ogromny wykop pod przyszły tunel. Nim będzie prowadził wjazd na przeprawę od strony ulicy Wschodniej. Wcześniej trzeba było usunąć kolizję kanalizacji deszczowej. Nieco dalej przy ulicy Wschodniej widać budowy związane z kanalizacją deszczową. Z kolei na środku Wisły ukończono wbijanie tymczasowych ścianek szczelnych ochraniających konstrukcję wyspy, na której stanie podpora mostu. Jeszcze tylko kilka tygodni potrwają prace przygotowawcze, zanim ze środka konstrukcji wysypy zostanie wypompowana woda i rozpocznie się zasypywanie jej piaskiem.

Problemy podczas budowy mostuEdytuj

Pierwszy poważny problem związany z budowaniem mostu nastąpił 16 września, kiedy to część pracowników odpowiedzialnych za zbrojenia nie otrzymała pensji. Część osób została cofnięta od budowy z powodu braku badań lekarskich.

Mieszkańcy na temat mostuEdytuj

Zdecydowana większość mieszkańców Torunia cieszy się z inwestycji, która nie robi problemów. Jedyne skargi na budowę mostu zgłaszali mieszkańcy okolic budowy, którzy nie byli zadowoleni z trzęsień gruntu w okolicy, spowodowane wbijaniem elementów zbrojenia w tunelu przy ulicy Wschodniej.

StatystykiEdytuj

  • Całkowita wartość projektu: 753 mln zł.
  • Długość: 4 km.
  • Waga konstrukcji: 10 000 ton.
  • Na budowę mostu i estakad zostanie zużytych 18 tys. ton konstrukcji stalowych.
  • W ziemię wbito już większość z czterech tysięcy pali prefabrykowanych.
  • Na budowę mostu zostanie zużytych ok. 18 tys. ton betonu konstrukcyjnego, zaś na całą budowę ok. 65 tys.
  • Inwestycja obejmuje budowę lub przebudowę 11 ulic po obu stronach Wisły o łącznej długości 11 kilometrów.
  • Cała nowa trasa będzie liczyła 4,1 km, a most 540 metrów.

Zobacz teżEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.