FANDOM


Torun-Czerniewice most

Most

Ten artykuł dotyczy osiedla w Toruniu. Zobacz też: przystanek autobusowy o tej nazwie.

Czerniewice – lewobrzeżna dzielnica Torunia.

W średniowieczu był to majątek rycerski, potem szlachecki. W 1667r. jego właścicielem został Mikołaj Tulibowski, a w 1738 r. należał do Augusta Gąsiorowskiego, a następnie przeszedł do Klemensa Łempickiego. Od 1874 r. majątek Czerniewice należał do rodziny Modrzejewskich.

W 1862 roku otwarto linię kolejową: Toruń – Otłoczyn granica zaborów Alexandrowo - Warszawa, która przecięła ziemie należące do majątku. Pod koniec XIX wieku na terenie majątku dworskiego odkryto źródła wód mineralnych (solanki jodowo–bromowe) o mniejszym stężeniu niż solanka ciechocińska. Do 1920 roku, gdy Ciechocinek, był oddzielony od Torunia granicą, Czerniewice ze źródłem leczniczej solanki były dla torunian ulubionym miejscem wypoczynku. Dobre przyjęcie gości zapewniała restauracja z krytym tarasem i widokiem na Wisłę. W 1898 r. otwarto zakład kąpielowy. W roku 1907 w letnie niedziele do Czerniewic dowoziło gości aż pięć toruńskich parowców z muzyką. W okresie międzywojennym powstało uzdrowisko dla kilkunastu kuracjuszy. Zakład powstał dzięki inicjatywie ówczesnego właściciela majątku Józefa Modrzejewskiego, w sąsiedztwie lasy iglastych porastających wydmowe tereny Puszczy Bydgoskiej. Likwidacja po pierwszej wojnie światowej granicy między Toruniem i Ciechocinkiem położyła kres popularności Czerniewic.

Po wojnie w 1946 r. istniał tu folwark miejski, włączony w 1955 r. do miasta. Ciekawostki krajoznawczo–przyrodnicze: relikty dawnego parku dworskiego z II połowy XIX wieku. oraz wydmy porośnięte lasami sosnowymi. Obecnie jest tworzony węzeł do odcinka A1.


Wiki
Osiedla Torunia

Lewobrzeżne: PodgórzStawkiRudakCzerniewice
Prawobrzeżne: BielanyBielawyBydgoskie PrzedmieścieChełmińskie PrzedmieścieGrębocinJakubskie PrzedmieścieKaszczorekMokre PrzedmieścieNa SkarpieRubinkowoStare MiastoWrzosy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.